• Czym jest rozdzielczość 4K

2019-05-22_1.png
Rozdzielczość 4K na dobre zagościła na rynku telewizorów, oraz projektorów multimedialnych. Coraz więcej naszych klientów pyta o projektory tej rozdzielczości, a także o samą rozdzielczość.
 

Czym jest rozdzielczość 4K?

Rozdzielczość 4K to przede wszystkim około czterech tysięcy rzędów pikseli obrazu w poziomie. Daje to 4-krotnie więcej detali, niż w przypadku rozdzielczości Full HD 1080p. Więcej pikseli to większa porcja danych, które mogą zostać odebrane przez ludzkie oko. Dzięki temu obraz wygląda naturalniej.

Ponieważ 4K to technologia, która wciąż dynamicznie wchodzi na rynek nie ma jeszcze jednoznacznych jej wyznaczników. Choć natywne 4K to rozdzielczość 4096 x 3112 pikseli, niemal nie występuje ona w praktyce w urządzeniach konsumenckich.

Najpopularniejszym standardem jest Ultra HD (UHD), oferujący rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli (po dwa razy więcej pikseli w pionie i w poziomie w stosunku do Full HD) w proporcji obrazu 16:9. 

Niektóre urządzenia obsługują też rozdzielczość 4K DCI, która zapewnia 4096 x 2160 pikseli. 

Niezależnie od standardu, zyskujemy więc co najmniej 4 razy więcej pikseli, niż w Full HD.

2019-05-22_2_c4.png

Czy naprawdę potrzebuję 4K?

To pytanie wcale nie jest proste. O ile w przypadku telewizorów sprawa jest dość jasna i biorąc pod uwagę odległość od ekranu i jego przekątną, możemy łatwo określić, czy zauważymy różnicę, o tyle projektory rządzą się nieco innymi prawami. Z uwagi na dużo większe przekątne obrazu uzasadnionym jest twierdzenie, że im więcej pikseli na ekranie, tym faktycznie oglądany materiał zyskuje na jakości. 

Jeśli więc korzystamy z projektora przede wszystkim w charakterze elementu kina domowego na dużym metrażu z kanapą znacznie oddaloną od ekranu, to różnica między 4K a Full HD może być minimalna. Natomiast w przypadku dużych przekątnych oglądanych z małej odległości (obraz o przękątnych rzędu 100-200 cali), każdy piksel więcej jest na wagę złota.

W oczekiwaniu na rewolucję

Producentom telewizorów, projektorów i odtwarzaczy przyszło zmierzyć się z nietypowym problemem. Wydaje się, że wszystko w temacie obrazu zostało już wymyślone, a nie ma jeszcze póki co przełomowych wynalazków. 

 
Mimo to co roku organizowane są targi, na których wypada coś pokazać.
Tak więc producenci co roku prezentują nowe telewizory w różnych technologiach, np. LCD i OLED. Problem polega na tym, że rynek nośników obrazu nie rozwija się tak szybko, więc w kwestii poprawy jakości obrazu niewiele można już zrobić. Stąd rozszerzanie funkcji multimedialnych typu przeglądarka internetowa, sieciowe widgety, 3D (aktywne oraz pasywne), czy sterowanie głosem lub ruchem.

 

Jaki projektor 4K wybrać?

Wraz z postępem technologicznym i zbliżającą się wielkimi krokami rewolucją w rozdzielczości pojawia się coraz więcej urządzeń obsługujących rozdzielczość 4K. Należy jednak zauważyć, że o ile telewizory 4K są już na rynku obecne od kilku lat, to oferta projektorów obsługujących rozdzielczości wyższe od Full HD zaczęła się rozwijać stosunkowo niedawno.

Rok 2017 przyniósł wprowadzenie do oferty projektorów 4K u wielu producentów - wcześniej jedynie nieliczne firmy oferowały swoje topowe modele z obsługą 4K. Obecnie wybór jest już większy, choć nadal są to urządzenia zauważalnie droższe od swoich odpowiedników obsługujących mniejsze rozdzielczości. 

BenQ_TK800_Projector-0.jpg 

 

Czy aby na pewno kupujesz projektor 4K?

 

Moda na rozdzielczość 4K przyniosła oczywiście całą masę pomysłów, jak drogą technologię uczynić bardziej dostępną konsumentom. Stąd też część producentów wpadła na pomysł "udawanego" 4K. Mówiąc w skrócie obraz uzyskiwany w takich projektorach jest udoskonalany poprzez oprogramowanie projektora i dzięki wykorzystaniu praw fizyki postara się wyświetlić więcej detali operując przesuwaniem pikseli względem siebie. Obecnie technologia ta jest na tyle dopracowana, że zdarza się na pierwszy rzut oka nie zauważyć różnicy, jednak należy pamiętać, że "tani" projektor 4K najprawdopodobniej będzie po prostu sprytnie skalował obraz z rozdzielczości 2716 x 1528 czy też nawet 1920 x 1080 pikseli, zamiast wyświetlać faktycznie obraz tak szczegółowy, jak oryginalnie nagrany. Najczęściej odbywa się to poprzez rozdzielenie sygnału z jednego piksela na pół i optyczne przesunięcie go w pionie i poziomie podczas wyświetlania.

Jeśli jednak dysponujemy ograniczonym budżetem a mimo to chcemy poczuć różnicę w stosunku do obrazu Full HD, warto zapoznać się chociażby z oferta takich firm, jak: Optoma (model UHD550X), BenQ (niezły, choć drogi W11000), czy też JVC (linia projektorów DLA-X5900, DLA-X7900 i DLA-X9900)

 

Prawdziwe 4K w projektorach

Na chwilę obecną prawdziwe 4K w projektorach konsumenckich zapewnia głównie firma Sony. W jej ofercie znajdziemy "budżetowe" VPL-VW260ES i VPL-VW285ES, których cena oscyluje wokół 20 000 złotych, a także droższe konstrukcje pokroju VPL-VW320ES czy topowy LSPX-W1S. Oprócz tego w grze pozostaje jeszcze JVC (DLA-Z1 i DLA-RS4500K) i póki co na tym kończy się wybór. Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą nowe konstrukcje, jednak wydaje się, że wciąż będą to wysokobudżetowe modele i trudno liczyć na spektakularne obniżki cen w tym segmencie.

 

Dostępność treści 4K

Decydując się na zakup tego typu projektora musimy brać pod uwagę coś więcej, niż tylko chęć pochwalenia się znajomym. Choć od roku 2016, gdy wprowadzono nośniki Blu-Ray zdolne pomieścić materiał 4K, oferta produkcji zwiększa się z miesiąca na miesiąc, minie jeszcze trochę czasu, gdy w pełni będzie można korzystać ze źródeł obrazu w najwyższych rozdzielczościach. Co przyniesie przyszłość i czy standard 4K faktycznie stanie się standardem, nim producenci sprzętu zaserwują nam szeroką gamę urządzeń obsługujących 8K? Trudno stwierdzić. Póki co przeważająca część konsumentów będzie musiała się i tak zadowolić telewizorami 4K, które są dużo tańsze od projektorów.