• Czym jest rozdzielczość 4K

FHD-vs-UHD-b6893ab0370f4d63bec89961ad8546ca.jpg
Rozdzielczość 4K na dobre zagościła na rynku telewizorów, oraz projektorów multimedialnych. Coraz więcej naszych klientów pyta o projektory tej rozdzielczości, a także o samą rozdzielczość.
 

Czym jest rozdzielczość 4K?

Rozdzielczość 4K to 4096 pikseli poziomoych i 3112 pikseli pionowych. Daje to 4-krotnie więcej detali, niż w przypadku rozdzielczości Full HD 1080p(1920x1080). Więcej pikseli to większa porcja danych, które mogą zostać odebrane przez ludzkie oko. Dzięki temu obraz wygląda naturalniej. Choć natywne 4K to rozdzielczość 4096 x 3112 pikseli, niemal nie występuje ona w praktyce w urządzeniach konsumenckich.

Najpopularniejszym standardem jest Ultra HD (UHD - bardzo często nazywane 4K), oferujący rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli w proporcji obrazu 16:9.

Niezależnie od standardu, zyskujemy więc co najmniej 4 razy więcej pikseli, niż w Full HD.

2019-05-22_2_c4.png

Czy naprawdę potrzebuję 4K?

To pytanie wcale nie jest proste. O ile w przypadku telewizorów sprawa jest dość jasna i biorąc pod uwagę odległość od ekranu i jego przekątną, możemy łatwo określić, czy zauważymy różnicę, o tyle projektory rządzą się nieco innymi prawami. Z uwagi na dużo większe przekątne obrazu uzasadnionym jest twierdzenie, że im więcej pikseli na ekranie, tym faktycznie oglądany materiał zyskuje na jakości. 

Jeśli więc korzystamy z projektora przede wszystkim w charakterze elementu kina domowego na dużym metrażu z kanapą znacznie oddaloną od ekranu, to różnica między 4K a Full HD może być minimalna. Natomiast w przypadku dużych przekątnych oglądanych z bliższej odległości (obraz o przękątnych rzędu 100-200 cali), każdy piksel więcej jest na wagę złota.

Jaki projektor 4K wybrać?

Wraz z postępem technologicznym i rewolucją w rozdzielczości pojawia się coraz więcej urządzeń obsługujących rozdzielczość 4K. Należy jednak zauważyć, że o ile telewizory 4K są już na rynku obecne od kilku lat, to oferta projektorów obsługujących rozdzielczości wyższe od Full HD zaczęła się rozwijać stosunkowo niedawno.
Trzeba pamiętać, o tym że nie tylko liczby decydują o postrzeganej rozdzielczości obrazu, ale także o tym, jak pracuje optyka, jak odwzorowywane są kolory, kontrast i jasność kolorów.

 

 

3-benq-w2700i-4k-hdr-smart-projector-with-android-tv.jpg 28496_productpicture_lores_eh-tw7100(1).png

Jak działa to 4K?

Projektory z natywnym 4K nie należa do tanich sprzetów. Wciśnięcie wszystkich pikseli potrzebnych do otrzymania obrazu 4K na mniejszych chipach jest drogim rozwiązaniem, firmy opracowały świetną altenratywę, która daje ten sam efekt wizualny przy niższych kosztach. Jest to przesunięcie pikseli w czasie rzeczywistym.
Mechanizm jest aktywowany, po wykryciu wejściowego sygnału wideo 4K i jest on dzielony na dwa obrazy 1080p (każdy z połową informacji o obrazie 4K). Projektor szybko przesuwa każdy piksel po przekątnej, w górę i w dół, o szerokość połowy piksela i wyświetla wynik na ekranie. Ruch przesuwania jest szybki, dzięki czemu widz postrzega wynik jak najbardziej zbliżony do obrazu o rozdzielczości 4K.

Powyższy mechanizm jest stosowany niemalże we wszystkich projektorach i może nosić różne nazwy w zależności od firmy. (JVC - eShift, Epson - 4K Enhancement (4Ke), Texas Instruments - TI UHD.)

Natywne 4K w projektorach.

Na chwilę obecną natywne 4K w projektorach konsumenckich zapewnia głównie firma JVC. W jej ofercie znajdziemy JVC (DLA-NP5 i DLA-NZ7) i póki co na tym kończy się wybór. Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą nowe konstrukcje, jednak wydaje się, że wciąż będą to wysokobudżetowe modele i trudno liczyć na spektakularne obniżki cen w tym segmencie.