• Projektory mogą wydawać się bardziej skomplikowanymi urządzeniami, niż telewizory, czy monitory komputerowe. Ale bez obaw - z naszym poradnikiem łatwo zapoznasz się z podstawowymi elementami specyfikacji, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

 Jasność
Ten parametr definiuje zgodnie ze swoją nazwą, jak bardzo jasny obraz możemy uzyskać korzystając z danego projektora. Jego wartość wyrażana jest w lumenach i objęta ustandaryzowaniem przez amerykańską organizację ANSI. Dlaczego ilość lumenów jest tak istotną kwestią? Zapewne chociaż raz w życiu spotkaliście się z prezentacją, która była ledwo widoczna i pozbawiona kontrastu. Wrogiem słabszych projektorów jest bowiem światło zewnętrzne, które przyćmiewa strumień świetlny generowany przez lampę w projektorze. To dlatego niektóre projektory mogą być używanej jedynie w kompletnie zaciemnionych pomieszczeniach.

Jeśli planujesz korzystać z projektora głównie wieczorami i w nocy, lub w Twoim domu będzie dedykowane pomieszczenie do oglądania filmów, możesz śmiało skorzystać z urządzeń oferujących 1500-2500 lumenów jasności. Prezentacje w biurach lub placówkach edukacyjnych najczęściej odbywają się przy udziale oświetlenia sztucznego, lub tylko częściowo zasłoniętych oknach - tutaj jasność projektora nie powinna być mniejsza, niż 3000 - 3500 lumenów. Bardziej zaawansowane instalacje mogą natomiast wymagać jasności nawet powyżej 5000 lumenów.

Kontrast 
Kontrastem nazywamy stosunek natężenia światła między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanego obrazu. Im wyższy - tym bardziej żywy, wyraźny i naturalny obraz. Niestety ze względu na dowolność wyboru metody mierzenia go przez producentów, czasem trudno porównać ze sobą urządzenia różnych marek. I tak kontrast statyczny, mierzony metodą on/off pokazuje stosunek jasności całkowicie białego obraz do obrazu czarnego. Kontrast ANSI to pomiar dokonywany na testowym obrazie w formie czarno - białej szachownicy. Jednak obie te metody nie dają tak spektakularnych wartości, jak kontrast dynamiczny, który uwzględnia tylko chwilowe, maksymalne wartości, osiągane jedynie w konkretnych okolicznościach. Dzięki temu producent może się pochwalić parametrem rzędu dziesiątek a nawet setek tysięcy do jednego. Niestety nie gwarantuje to idealnego obrazu w długofalowym użytkowaniu.

Rozdzielczość
Trzecim istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze projektora powinna być rozdzielczość obrazu. Najogólniej mówiąc im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz. Oczywiście to, że projektor może wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD, nie oznacza, że będzie on bogaty w detale, jeśli sygnał wejściowy będzie wprowadzany w niższej rozdzielczości. I znów - zależnie od zastosowań, nie zawsze więcej da faktycznie duży skok jakościowy. O ile oglądanie filmów w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli) to absolutne minimum, o tyle prezentacje wykresów, czy sprawozdań w firmie często mogą spokojnie odbywać się w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Co mówią te liczby? Pierwsza to ilość pionowych rzędów pikseli wyświetlanych na ekranie (każdy piksel to pojedyncza informacja o barwie, jasności, nasyceniu...), druga zaś to ilość rzędów w poziomie. Po pomnożeniu obu wartości uzyskujemy całkowitą liczbę pikseli wświetlanych na ekranie. Im ich więcej, tym bardziej naturalny w odbiorze będzie wyświetlany obraz.

Technologia
W większości projektorów obecnie produkowanych stosuje się jedną z dwóch technologii projekcji: DLP lub LCD. Droższe modele wykorzystują czasem autorskie konstrukcje producentów, takie, jak SXRD, LCoS, czy D-ILA. Są one rozwinięciem jednej z dwóch wymienionych na początku. Czym zatem się różni projektor DLP od projektora LCD?

DLP jest układem wykorzystującym bardzo dużą ilośc mikro lusterek, które odbijają z różnym natężeniem padające z lampy światło. Urządzenia te cechują się lepszym kontrastem i głębszymi czerniami, niż oparte o technologię LCD. Projekcja jest gładsza, poszczególne piksele są prawie niewidoczne. Z drugiej zaś strony charakterystycznym zjawiskiem dla DLP jest tzw. efekt tęczy, który choć nie zawsze zauważalny, może niektórym osobom psuć odbiór projekcji. Projektory te są też nieco ciemniejsze przy tej samej mocy lampy w porównaniu do LCD.

Projektory LCD oferują jaśniejszy, ostrzejszy i bardziej nasycony kolorami obraz, jednak kosztem gorszego kontrastu i małej głębi czerni. Oczywiście wraz z postępem technologicznym różnice między oboma typami projektorów ulegają coraz większemu zatarciu, niemniej wciąż da się zauważyć wymienione wyżej różnice i należy je brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

 Źródło światła 
Przeważająca część projektorów na rynku wciąż jako źródła światła używa wysokociśnienionych lamp rtęciowych. Zachowują one swoje właściwości świetlne przez około 2500 - 3500 godzin, aż do osiągnięcia 50% swojej nominalnej mocy po upływie tego czasu. Wydaje się mało? Przy założeniu, że dziennie będziesz codziennie używać projektora przez 3 godziny, lampa będzie nadawała się do wymiany po około 3-4 latach. Wciąż za mało? Korzystaj z trybu Eco w swoim projektorze a wydłużysz ten czas nawet dwukrotnie! W wielu przypadkach spadek jasności w trybie ekonomicznym będzie ledwo zauważalny, a lampa posłuży kolejne lata. 

Przenośne projektory często wykorzystują natomiast podświetlenie diodami LED. Dzięki temu pobierają mało prądu, ich żywotność może sięgać nawet 20 000 godzin, niestety ich jasność jest najczęściej bardzoo mała, co skutecznie ogranicza możliwości ich zastosowania.

Bardziej zaawansowane projektory korzystają natomiast z diody laserowej. To rozwiązanie jest dużo trwalsze od klasycznej lampy rtęciowej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z projektora nawet przez 20 000 godzin! Okupione jest to większym, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań zużyciem prądu, niemniej jakość obrazu (a także trwałość - laser nie traci na jasności w trakcie użytkowania tak, jak klasyczna lampa).

Podsumowanie 
I to tyle! Przynajmniej na początek, bo oczywiście zagadnień zwiazązanych z projektorami jest dużo więcej. Powyższe parametry to podstawa, ale nie musisz zagłębiać się w te bardziej skomplikowane, jeśli nie chcesz. Skontaktuj się z nami, nakreśl ogólny obraz tego, do czego używać będziesz swojego urządzenia i resztę zostaw nam :) Jeśli jednak lektura Cię wciągnęła i chcesz poznać świat projektorów, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami.