• Kupując projektor musimy mieć na uwadze także to, do czego go podłączymy. Na rynku istnieją urządzenia z różną ofertą złącz w standardzie. Zanim wybierzemy odpowiedni, zorientujmy się w jakie gniazda zostały wyposażone sprzęty, które będą z nim współpracować. Dla uporządkowania zestawienia postanowiliśmy podzielić ten poradnik na 3 części: złącza obrazu, złącza dźwięku i złącza techniczne.

cables_banner-1-.png

 

Złącza obrazu:

VGA (D-sub) VGA-Cable-Image.jpg

Podstawowe złącze analogowe, gwarantujące największą kompatybilność, ale i cechujące się średnią jakością obrazu i dużą wrażliwością sygnału na wiele czynników. Nie przesyła dźwięku. Obecne niemal w każdym komputerze. 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 2048 x 1536 pikseli przy 85 hz.

DVI  DVI-Cable_Image.jpg

Nowocześniejsze od VGA złącze, które występować może zarówno w postaci analogowej (DVI-A), cyfrowej (DVI-D), jak i mieszanej (DVI-I). Obecnie najczęściej stosowany w komputerach stacjonarnych. Można łatwo łączyć z przejściówkami na HDMI i Display Port. Rzadko spotykane w projektorach.

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 2560 x 1200 pikseli przy 60 Hz / 1920 x 1080 pikseli przy 144 Hz

Kompozytowe (RCA)  RCA-Cable-Image.jpg

Uniwersalne złącze analogowe do przesyłu obrazu i dźwięku. Potocznie nazywane cinch. Oferuje słabą jakość obrazu, więc nie polecamy jego użycia. Najczęściej składa się z dwóch lub trzech gniazd/wtyczek oznaczonych różnymi kolorami. Żółte gniazdo odpowiada za sygnał wizji, natomiast biały to sygnał audio w trybie mono. Gdy towarzyszy mu czerwony, możemy liczyć już na dźwięk stereo. Sporadycznie może zdarzyć się zamiana białego koloru na czarny w przypadku złącza odpowiadającego za obraz. Popularne w starszych odbiornikach telewizyjnych, kamerach wideo

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 576i przy 50 Hz

Komponentowe (YPbPr)  YPbPr-Cable-Image.jpg

Unowocześniony standard RCA, który oferuje lepszą jakość obrazu. Pozwala na transmisję materiału HDTV, nie przesyła natomiast dźwięku. 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli przy 50 Hz

S-Video  SVideo-Cable-Image.png

Analogowe złącze oferujące jakość obrazu plasującą się złączem pomiędzy kompozytowym a komponentowym. Nie przesyła dźwięku. Jakość przesyłanego obrazu zależy od jakości przewodu. 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 576i przy 50 Hz

HDMI  HDMI-Cable-Image.jpg

Cyfrowe złącze, które jest obecnie najpopoularniejszym systemem przesyłu obrazu i dźwięku w nowoczesnych urządzeniach. Dzięki jego uniwersalności jesteśmy w stanie podłączyć całą gamę urządzeń bez potrzeby używania różnych typów kabli. HDMI posiada kilka wersji, różniących się od siebie głównie przepustowością.  Obecnie najpopularniejsze są standardy 1.4b i 2.0. 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: HDMI 1.4b 3840 x 2160 pikseli przy 24 Hz / HDMI 2.0 3840 x 2160 pikseli przy 50 Hz

Display Port  DisplayPort-Cable-Image.jpg

Cyfrowe złącze obrazu i dźwięku o parametrach przewyższających osiągane przez większość wersji HDMI. Spotykane niemal wyłącznie w komputerach i w garstce modeli projektorów. 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 7680 x 4320 pikseli przy 60 Hz.

HDBaseT  RJ45-Cable-Image.jpg

Standard ten miał być zaawansowanym następcą HDMI, jednak ze względu na koszty wciąz nie udało mu się przebić do segmentu konsumenckiego. Złącze to wykorzystuje zwykły kabel sieciowy RJ45 do transmisji wysokiej jakości obrazu i dźwięku, sygnału ethernet, USB i zasilania elektrycznego na odległość do 100 m. Obecnie stosowany przede wszystkim w profesjonalnych rozwiązaniach, w tym w projektorach instalacyjnych.

 

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość: 4096 × 3112 pikseli przy 60 Hz

Złącza dźwięku:

3,5 mm Mini Jack  minijack-Cable-Image.jpg

Analogowe złącze dźwięku zapewniające maksymalną kompatybilność. Przesyła dźwięk w formacie mono lub stereo. Kabel jest podatny na zakłócenia sygnału, ale jego uniwersalność powoduje, że wciąż jest najczęściej występującym złączem audio w urządzeniach.

RCA (cinch)  RCAAudio-Cable-Image.jpg

Popularne złącze analogowe w systemach kina domowego i  hi-fi. Oferuje przeciętną jakość dźwięku. Również w jego wypadku możemy liczyć na obsługę maksymalnie dwóch kanałów dźwięku (stereo).

Koaksjalne S/PDIF  Coaxial-Cable-Image-1-.jpg

Cyfrowe złącze dźwięku, dzięki któremu możemy cieszyć się wielokanałowymi ścieżkami audio w systemie surround. Złącze koaksjalne przesyła sygnał poprzez impulsy elektryczne i najefektywniejszy jest przy kablach mniejszej długości.

Optyczne S/PDIF  optical-cable-image.jpg

Cyfrowe złącze dźwięku, pozwalające na przesyłanie wielokanałowego dźwięku na duże odległości. W porównaniu do złącza koaksjalnego, złącze optycznne korzysta z transmisji światłowodowej, odpornej na zakłócenia elektromagnetyczne.

Złącza techniczne:

RS232  rs232-cable-image.png

Analogowe złącze sterujące. Dzięki niemu następuje przekaz sygnału sterowania do projektora, np.: jego włączanie lub wyłączanie.

RJ45  RJ45-Cable-Image-1-.jpg

Złącze sieci lokalnej LAN, służące najczęściej do zaawansowanego sterowania projektorem. W niektórych wypadkach umożliwia również przesył obrazu.

USB  USB-Cable-Image.png

Złącze to może pełnić zarówno funkcję portu sterowania / uaktualniania oprogramowania wewnętrznego (USB techniczne), źródła zasilania dla modułów rozszerzeń - np. modułu transmisji Wi-Fi (USB wyjścia), lub też jako czytnik nośników przenośnych - dyski USB, pendrive'y (USB wejścia).

Trigger 12V  trigger-cable-image.jpg

Złącze triggera daje możliwość zautomatyzowanej współpracy projektora z elektrycznym ekranem projekcyjnym, windą na projektor lub roletami. Poprzez wykrywanie obciążenia sieci spowodowanego włączeniem projektora, system potrafi automatycznie opuścić ekran, windę, czy rolety.