LaserTV to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników oglądania najwyższej jakości multimediów na dużym ekranie. Łączy w sobie zalety telewizorów SmartTV i projektorów DLP, a jednocześnie korzysta z zalet światła laserowego. Poznaj bliżej LaserTV i dowiedz się, jak dzięki niemu zorganizujesz kino domowe.

Jak działa LaserTV?

LaserTV stanowi swoiste połączenie zalet telewizora i projektora. Z jednej strony zachowuje elastyczność działania, jaką daje SmartTV, a z drugiej umożliwia uzyskiwanie przekątnych obrazu niedostępnych dla telewizorów (a przynajmniej nie w porównywalnym budżecie). Całość opiera się na zastosowaniu specjalnego projektora laserowego o ultrakrótkim rzucie, który stawia się bardzo blisko specjalnego ekranu CLR do projekcji laserowych. Taki ekran CLR wykorzystuje specjalną powierzchnię i redukuje odbicia światła otoczenia. Pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału światła laserowego. Obraz staje się w pełni kontrastowy i wyrazisty. Oświetlenie boczne i refleksy nie utrudniają oglądania multimediów. 

Najbardziej zaawansowane urządzenia LaserTV wykorzystują po jednym laserze dla każdego koloru – czerwonego, zielonego i niebieskiego. W efekcie daje to obraz o przestrzeni kolorów przekraczającej standard BT.2020 (ponad miliard kolorów). Co istotne, projektory do LaserTV zachowują funkcjonalność podobną do telewizorów – SmartTV, prostą łączność HDMI, możliwość odbioru telewizji naziemnej, porty USB, wyjścia cyfrowe audio i korzystanie z zaawansowanych opcji dźwiękowych.

Zalety LaserTV

Część zalet LaserTV staje się widoczna już po zapoznaniu się ze specyfiką tej technologii. Głównymi korzyściami jest responsywność znana ze SmartTV przy jednoczesnym dostępie do przekątnych wyświetlanego obrazu na razie zarezerwowanych dla ultra drogich telewizorów OLED czy QLED. Dla LaserTV nie trzeba tworzyć specjalnego pokoju czy w jakiś sposób przygotowywać pomieszczenia na czas projekcji (np. zaciemniając okna). Projektor do LaserTV możesz ustawić na meblach tuż przy ścianie, na której powieszony jest ekran CLR. Nie ma konieczności podwieszania pod sufitem czy stawiania na statywie tak jak w przypadku tradycyjnych projektorów. Możesz korzystać z multimediów tak jakbyś miał w pokoju telewizor, ale jednocześnie cieszyć się brakiem refleksów i ogromnym obrazem.

Zalety tej technologii to nie tylko kwestia funkcjonalności. Światło laserowe wyróżnia się ogromną żywotnością – dużo dłuższą niż w przypadku projektorów lampowych.  Osiąga 25 000 godzin. Technologia ta to także dużo jaśniejszy obraz niż w porównaniu do tego, jaki uzyskuje się przy zastosowaniu diod LED. Jako że ekran CLR odbija tylko światło generowane przez projektor, to nie pojawiają się na nim refleksy. W połączeniu z szerokimi kątami widzenia oznacza to, że wszyscy widzowie mają taki sam komfort oglądania, niezależnie od miejsca zajmowanego przed ekranem.


LaserTV – dla kogo?

Technologia LaserTV „godzi” zwolenników telewizorów i projektorów. Czerpie z każdego typu urządzeń, dodając do tego nową jakość, na którą pozwala światło laserowe. Tego typu sprzęt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ekran o ogromnej przekątnej ma służyć nie tylko do wieczornej rozrywki w postaci oglądania filmów czy meczów, ale również codziennego oglądania telewizji, np. programów rozrywkowych informacyjnych czy publicystycznych. 

LaserTV można polecić także graczom czy pasjonatom sportu lub filmów akcji. Wyświetlane w ten sposób obrazy potrafią zachwycić płynnością. Co więcej, w przypadku oglądania transmisji projektor o krótkim rzucie eliminuje problem, że ktoś pod wpływem emocji sportowych zbliży się do ekranu i stanie na drodze światła rzutującego obraz na ekran projekcyjny.  

Osiem milionów pikseli, ponad miliard kolorów, wysoki kontrast i naturalnie wyglądający obraz, ogromne przekątne ekranu (ponad 100’’), łatwa integracja z systemami dźwięku przestrzennego – to niemalże wszystko, czego potrzebuje każdy kinomaniak. I z tą technologią nie trzeba rezerwować na kino domowe specjalnego pokoju czy specjalnie przygotowywać się do seansu (chociaż LaserTV jeszcze nie jest w stanie za nas prażyć popcornu). 

Na koniec można śmiało polecić LaserTV tym, którzy chcą zużywać do projekcji mniej energii i chcą zadbać o planetę. Pomimo ogromnych rozmiarów wyświetlanego obrazu taki sprzęt ze światłem laserowym cechuje się niskim zużyciem energii, a długa żywotność ogranicza konieczność wymiany podzespołów i generuje mniej odpadów.