logo rzutniki
Dla tych którzy chcą przejść bezpośrednio do tematu – zapraszam do tabeli poniżej.

Dla bardziej dociekliwych zawarłem kilka słów wstępu i kilka objaśnień.

Kolejny ranking projektorów? Przecież w sieci jest ich wiele - ktoś mógłby spytać , i miałby rację. To nie na przekór im, lecz z ich powodu powstały moje własne rankingi projektorów. Już spieszę wyjaśniać.  
 
Powiedzmy od razu na wstępie, że zdecydowana większość zestawień tych urządzeń dostępnych w sieci ma więcej wspólnego ze stanem magazynowym autorów niż z tym co rzeczywiście sprawdza się w danym zastosowaniu, parametrach i przedziale cenowym dla klienta. To raz. Zanim jednak w pełni dam wodze mojej motywacji, parę słów o mnie :

Projektorami zajmuje się od 10 lat.  W mojej pracy dla Rzutniki.com - największego salonu z projektorami w Polsce - przetestowałem dosłownie setki modeli projektorów (tak, setki) w salce którą mamy specjalnie do tego dostosowaną i w której również nasi goście mogą przetestować wybrany przez siebie model.
Przez cały ten czas byłem i jestem aktywnie zainteresowany tematem projektorów - czytam dosłownie wszystko - jak i konsultuje te informacje z innymi specjalistami w salonie. Reasumując i nie chwaląc się, myślę, że mam co nieco do powiedzenia w ich temacie.  

Wracając więc do motywacji sporządzenia kolejnego już rankingu projektorów - jest to po części efekt frustracji z informacjami zamieszczanymi w sieci i chęć ich sprostowania.

Od razu zamieszczam co istotne :

Cena – Tak, wiem, cena nie zawsze jest najważniejsza ale wrzucanie do jednego rankingu produktu o tak wielkim zróżnicowaniu cenowym jak projektory po prostu mija się z celem. W przeciwnym razie zwycięzcą można okrzyknąć czołowy model JVC czy SONY które kosztują po kilkadziesiąt tysięcy złotych i zakończyć temat.
Dlatego też postanowiłem podzielić ranking nie tylko pod względem funkcjonalności (kino domowe, projektory biurowe, itp.) ale również według ceny.
Ten pierwszy (poniżej) to ranking projektorów kina domowego do 3,500 zł. Myślę że właśnie ta górna granica zapewnia zarówno szeroki wybór projektów kina domowego jak i pozycje które naprawdę urzekają jakością obrazu i kulturą pracy. Dla tych których kieszenie są zasobniejsze, będzie oczywiście osobny ranking. Jedno jest pewne – nie trzeba już wydawać kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych aby w pełni cieszyć się naprawdę świetnym kinem w domu.

Zapomnijmy proszę o projektorach pico / mini w kinie domowym. Jeżeli zobaczycie Państwo tego typu projektor (a więc ultra-przenośny projektory typu pico / mini, najczęściej z lampą LED), w którymś z rankingów w Internecie szanse są duże że osoba która go sporządziła nie specjalnie wie o czym pisze. Tego typu projektory mają zbyt niskie parametry (głównie jasność) aby wyświetlać obraz o dużej przekątnej w jakichkolwiek warunkach poza totalnym zaciemnieniem. Osobiście, bawią mnie wizualizacje tego typu sprzętu na grafikach w aukcjach internetowych gdzie przedstawiona jest rodzina ciesząca się wielkim obrazem 100+ cali z miniaturowego urządzenia na ich stoliku w zupełnie nie zaciemnionych warunkach. Powiedzmy sobie że jest to często daleko posunięta fantazja, a niekiedy po prostu kłamstwo – co przenosi nas do kolejnego punktu :
 
Projektory ‘no name’ / 'marka własna' w cenie do 1000 zł. Znane marki projektorów typu Sony czy Epson, Acer, Infocus itp. przeznaczyły wiele milionów na technologię zawartą w ich urządzeniach. To trochę tak jakby skosić trawę, wysuszyć, nasypać do słoika i nazwać herbatą. Owszem, zabarwi się od tego woda ale umówmy się że doznania raczej będą inne niż przy specjalnie wyselekcjonowanej w Chinach zielonej herbacie o określonej kategorii (jest ich kilka bodajże). Tyle w temacie.

Epson TW5600

Informacja od producenta:

Wysokie natężenie światła białego i barwnego w połączeniu z technologią 3LCD firmy Epson oraz wysoki dynamiczny współczynnik kontrastu gwarantują znakomity obraz w jakości Full HD, naturalny wygląd kolorów i doskonałą jasność. Ta technologia pozwala uzyskać żywe, jasne kolory i głębokie czernie. Nowością jest zastosowanie wertykalnej osi przesunięcia obiektywu, która pozwala na łatwiejsze umiejscowienie urządzenia w pomieszczeniu. Interpolacja klatek i optymalizacja szczegółów zapewniają większą ostrość i płynność, dokładność szczegółów oraz przejrzystość ruchomego obrazu.

TW5600

TW5600

Plusy urządzenia:

Jedyny model w technologii LCD3 w tej cenie, co oznacza że ten projektor ma wyższą efektywna jasność i nadaje się do użytku nawet w jasnych pomieszczeniach. Obraz nie meczy wzroku poprzez brak migotania. Ma bardzo duży zakres zoom, co pozwala na umieszczenie blisko lub daleko ekranu lub ścianie, oraz duży zakres korekcji trapezowej poziomej i pionowej. Koszty eksploatacyjne są niskie, projektor jest lekki i dość cichy.

Minusy urządzenia:

Niestety cierń, na którą możemy liczyć, jest słabsza niż by się chciało, cena też nie jest aż tak niska, żeby pozwolić sobie na impulsywny zakup.

Podsumowanie:

Jest to wyśmienite połączenie ceny i jakości.

Optoma HD27e

 

Informacja od producenta:

Wygodny i łatwy w konfiguracji, a jednocześnie jasny i wszechstronny, projektor HD27e wykorzystuje technologię Amazing Colour i spełnia normę Rec.709 zapewniając rzeczywiste odwzorowanie kolorów. Ten mały projektor idealnie nadaje się do oglądania programów telewizyjnych, filmów i transmisji sportowych na żywo na dużym ekranie o dowolnej porze dnia.  Zintegrowany głośnik zapewnia doskonały dźwięk, a dwa wejścia HDMI umożliwiają łatwą konfigurację. Można do niego podłączyć laptop, komputer stacjonarny, odtwarzacz Blu-ray, streamer multimediów lub konsolę do gier. Waży mniej niż 2,5 kg, możesz zabrać go do domu przyjaciela w opcjonalnej torbie na imprezę sportową, wieczór filmowy lub maratonem gier, aby uzyskać najlepsze wrażenia na dużym ekranie w dowolnym miejscu o płaskiej powierzchni.

HD27e  HD27e

Plusy urządzenia:

Projektor działa bardzo cicho, jest lekki i mały, zgodnie z tym, co napisał producent, można go wziąć ze sobą nawet w podróż. Ma dobre wmontowane głośniki i, co ciekawe, trigger ekranu, czyli połączony ekran rozwinie się po włączeniu projektora samodzielnie. Do tego dodajmy dużą żywotność lampy (do 12.000 godzin) i jej wysoką jasność, czyli możemy używać ten projektor w jasnych pomieszczeniach.

Minusy urządzenia:

Ten projektor ma mały zakres regulacji obiektywu. Brakuje również złączy, bo jak dobrze widać na zdjęciu, projektor ma wyłącznie wejścia HDMI i USB.

Podsumowanie:

Projektor jest dobrym rozwiązaniem dla graczy i imprezowicze, którzy bardziej doceniają mobilność i wydajność.

Acer H6531BD

Informacja od producenta:

Stwórz prawdziwe kino w domu dzięki rozdzielczości Full HD. Projektor Acer H6531BD to optymalny stosunek ceny do jakości. Idealnie nadaje się do codziennego użytku w pracy, ale świetnie sprawdzi się również w domu. Z tym projektorem prezentacje staną się ciekawsze, a rozrywka będzie jeszcze bardziej ekscytującą, dzięki zastosowaniu projektora, generującego obraz o wysokiej jasności i kontraście, a dodatkowo obsługującego technologię DLP® 3D Ready.

 Projektor-Acer-H6531BD_[52014]_480.jpgProjektor-Acer-H6531BD_[52011]_480.jpg

Plusy urządzenia: 

Z aż tak wysokim okresem eksploatacji lampy - 20.000 godzin, ten projektor na pewno będzie dobrą inwestycją w kino domowe lub małe biuro. Ma on złącze analogowe, co pozwala na połączenie z różnorodnymi urządzeniami, bądź to laptop, komputer i tak dalej. Jest on mały, cichy i lekki, dla większej mobilności wyposażony w małe głośniki. 

Minusy urządzenia:

Mały zakres regulacji obiektywu nie pozwala na umieszczenie projektora gdziekolwiek oprócz ściśle określonej pozycji odnośnie ekranu/ściany.

Podsumowanie:

Według mojej opinii ten projektor jest zamiennikiem Optomy HD27e, jeżeli wybierają Państwo miedzy tymi dwoma, polecam tańszy.

BenQ W1090

Informacja od producenta:

Przeżyj emocje sportowe w zupełnie nowym wymiarze. Nowoczesny projektor Full HD o jasności 2000 ANSI lumenów i kontraście 10000:1 sprawdzi się w każdym domu. Dedykowany tryb sportowy pozwoli poczuć się jak uczestnik meczu. Wyposażony w szeroki wachlarz funkcji dodatkowych pozostaje prosty w obsłudze i łatwy w instalacji.

 Projektor-BenQ-W1090_[14319]_480.jpgProjektor-BenQ-W1090_[14320]_480.jpg

Plusy urządzenia:

Ten wyjątkowo popularny model projektora oferuje cichą pracę, ładny widok oraz naturalne kolory wyświetlanego obrazu. Dzięki szerokości obiektywu nie potrzebuje dużej odległości od ekranu/ściany aby wyświetlić obraz odpowiedniego rozmiaru. Żywotność lampy tego projektora wynosi przeciętne 3000 godzin, do tego doliczmy 36 miesięczną gwarancję producenta i certyfikat kalibracji, dołączony do projektora. Działa ten projektor bardzo cicho i jest dość lekki. Jak widać na zdjęciu ma wszystkie niezbędne złącza.

Minusy urządzenia:

Projektor ma średnią jasność źródła światła, co oznacza że pomieszczenie w którym pracuje musi konieczne być zaciemnione. 

Podsumowanie:

Jest to po prostu dobry projektor kina domowego, przyjemny z estetycznego punktu widzenia i wyświetlający ładny obraz.

 

Mam nadzieje, ze moja opinia na temat projektorów do 3500 zł przyda się Państwu i oszczędzi nie tylko pieniądze ale również czas na poszukiwanie odpowiedniego projektora kina domowego.

Ufamy naszym specjalistom bo jesteśmy ekspertami od projektorow na rynku Polskim od 2007 roku